Günün âyet ve hadisi

Günün âyet ve hadisi

Mercekhaber Gazetesi okurları için seçtiğimiz günün âyet ve hadisini istifadelerinize sunuyoruz… GÜNÜN

28 Şubat Post Modern Darbesi’nin mağduriyetleri giderilsin artık!

28 Şubat 1997’de yaşanan Post modern darbesinden bu yana 21 yıl geçti. O dönem yaşananlar birçok insanın zihninde unutulmuş olabilir. O dönem yaşı küçük olanlar da yaşananları bilmiyor olabilir. Bu nedenle ‘ bin yıl’ süreceği iddia edilen 28 Şubat Post Modern Darbesi sürecinde yaşanan mağduriyetleri hatırlatmak bir görev olarak telakki ediyorum.

Burada hatırlatacağım mağduriyetler, darbecilerin ülkeye yaşattıkları mağduriyetlerden sadece birkaçıdır! Bu sürecin neden olduğu travmaları tüm ayrıntılarıyla ortaya koymak için sayfalar yetersiz kalır.

Bu dönemdeki hatalı uygulamalar, ihmaller ve bankaların hortumlanması ülkeye maliyeti yaklaşık 500 milyar lirayı bulmuştu.Türkiye ekonomik olarak adeta diz çöktürüldü. Başta ‘Yeşil Sermaye’ olarak adlandırılan dindar kesime ait şirket ve fabrika olmak üzere birçok ticari faaliyet gösteren şirket batırıldı.Orta ve küçük işletmeler kapılarına kilit vurmak zorunda bırakıldı. Sadece bankalardan 46 milyar birilerinin ceplerine aktarıldı.Bankalar boşaltılırken pek çok ocak söndü. Boşaltılan bankaların faturası her zamanki gibi halka kesildi.

28 Şubat Post Modern Darbesi siyasi mağduriyetler de yaşatmıştır. En uzun Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından Başbakan Necmettin Erbakan’a , Milletvekillerine yoğun baskılar ve tehditler yapılmıştı. Bununla da yetinilmeyip Başbakan’a toplantı koridorlarında omuz atıldı,kendisine ve hanımına küfredildi,hakaretler edildi. Partiler kapatıldı. Hükümet devrildi ve askerlerin istediği yeni bir hükümet kurduruldu. Dönemin İçişleri Bakanına yönelik ‘ yağlı kazığa oturturuz’ şeklindeki tehdit o döneme ait unutulmayan bazı olumsuz anekdotlar olarak tarihin sayfalarında yerini almış oldu.

28 Şubat Darbesi; eğitim,din, bireysel hak ve özgürlükler kapsamında da büyük mağduriyetlere de neden oldu.

Gece yarıları operasyonlarla evler, yurtlar, basıldı ve insanlar evlerinden alınıp götürüldü. Kuran kurslarına baskınlar düzenlendi. Yurtlardaki Kuran-ı Kerim’ler suç delili olarak toplandı! Kuran kursları kapatıldı. Saymakla bitmeyecek zulümler yaşatıldı bu aziz millete…

Yüksek Askeri Şura kararlarıyla birçok TSK mensubu, Silahlı Kuvvetler bünyesinden ilişiği kesilerek büyük mağduriyetler yaşatılmıştır.Silahlı kuvvetlerden atılmalarına gerekçe olarak namaz kılmaları, gümüş yüzük takmaları, içki içmemeleri, aileli balolara katılmamaları, balolarda dans etmemelerinin yanı sıra Anne veya eşlerinin başörtüsü takmaları, hatta babalarının sakallı olması gösterilmiştir.Bu trajik komik ve bir o kadar da utanç verici gerekçelerle işlerinden, ekmek kapılarından uzaklaştırılarak ve adeta çaresizliğe mahkum ettirilmişlerdir.

Aylarca, yıllarca aç ve sefil bir biçimde sağa-sola savrulan bu insanlar adeta tecrit edilmişlerdir. Ekmek parası için baş vurdukları her kapı yüzlerine kapanıyordu. İş başvurusu yaptıkları her yerde bir suçlu muamelesi gördüler. Herkes onlardan bir ‘vebalı’ gibi kaçıyordu.Bu insanların bir kısmında aile faciaları yaşandı. Evlilikleri sona erdi…

28 Şubat Post Modern Darbesi’nde ‘hukuk dışı’ gerekçelerle tutuklanan çok sayıdaki mağdurlardan biri olan Yakup Köse, 1996 yılında 14 yaşındayken zorla örgüt üyesi olmakla suçlanarak idamla yargılandı.Yıllardır demir parmaklıklar ardında gençliği heba edildi. O, 20 yıllık haksız ve hukuksuz tutukluluk döneminin ardından geçen yıl nihayet özgürlüğüne kavuşmuştu. Onun gibi daha nicesi cezaevlerinde işkence ve zulme maruz kaldı. Hala o dönemin 600 civarında olduğu bilinen mağdurları demir parmaklılar ardından özgür olacakları günü özlemle beklemektedir. Dosyalarının yeniden açılıp, suç işleyip işlemediklerinin ve delillerin yeniden araştırılıp adil ve hukuka uygun bir karara bağlanmasını beklemektedirler.

28 Şubat bir taraftan da öğrencileri,öğretmenleri ve akademisyenleri vurdu. Bu süreçte 10 binden fazla kız öğrencimiz eğitim hakkından,15 bine yakın memur da işinden oldu. Başörtü taktıkları gerekçesiyle Üniversitelerden atılan binlerce kızımız yabancı ülkelere sürgüne gitmek zorunda bırakılmışlardır.İmkanı olmayanlar ise uzun emek ve mücadele sonucu kazandıkları okullarını terk ederek tahsil hayatlarına son vermek zorunda kaldılar.Üniversitelerde ikna odaları kuruldu.Bu odalarda kızlarımızın başlarını açmaları yönünde psikolojik baskı uygulandı. Meslek liselerinin ortaokul kısımları kapandı. İmam Hatip öğrencilerinin üniversitelere girişi, katsayı uygulaması ile engellendi. Fişlenen Akademisyenler,öğretmenler ve yöneticiler görevlerinden el çektirildi.

Uzun lafın kısası… Birçok kesimin geleceği katledildi!

28 Şubat Post Modern Darbesi’nin 21. yıl dönümü yaklaşırken, bunca maliyetine ve mağduriyetine rağmen yapanların kar mı kalacak diye endişe duyanların sayısı azımsanmayacak kadar çok!

Bu endişelerinde haksız da sayılmazlar elbette.

 

Bin yıl sürdürmeyi amaçladıkları bu zulmü bu Millete reva görenleri af mı edecek? Üstelik yaptıklarından pişmanlık duyduklarına dair tek bir açıklama bile yokken!

Kazan gibileri Cumhuriyet tarihinin en önemli toplumsal travmalarından birine neden olan ’28 Şubat Post Modern Darbe sürecinde yaşatılanların müsebbiplerini’ affetse bile, mağdur olan mütedeyyin kesim affetmeyecektir!

Bu kesimi ‘vampir’,’yarasa’,’bidon kafalı’,’göbeğini kaşıyan adam’ gibi hakaret içeren sıfatlarla adlandıranlar;onca zulmü reva görenler affedilmemeli. Davalar sulandırılıp üzeri örtülmemeli!

Herkes yaptığının bedelini ödemeli!

28 Şubat Post Modern Darbesi’nin 21.Yıl dönümünü yaşadığımız şu günlerde,mağduriyetleri devam edenlerin mağduriyetlerinin bitirilmesi ve halen tutsak olanların esaretlerine biran evvel son verilmelidir!

Başta Ergenekoncular ve Balyozcular olmak üzere her kesime yeniden yargılama yolu açılırken, 28 Şubat mağdurlarının sesinin duyulmaması kabul edilebilir değildir. 21 yıllık bu garabette artık bir son vermenin zamanı geldi de geçti…

“Geç gelen adalet adalet değildir” 

Hal böyleyken daha ne beklenmektedir?

Mehmet Zengin

25/02/2018

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • 28 Şubat mağduru :

    26 Şubat 2018-14:27

    Adaletin tecelli etmesi tüm vicdanları rahatlatacaktır. Bu kapsamda emek sarf edenlerden ve sizin gibi gündeme getirenlerden Allah cc razı olsun

İlginizi çekebilir

Kötü karne intihara neden oldu

Kötü karne intihara neden oldu

Haber Sitesi | Uzman Tescil