Günün âyet ve hadisi

Günün âyet ve hadisi

Mercekhaber Gazetesi okurları için seçtiğimiz günün âyet ve hadisini istifadelerinize sunuyoruz… GÜNÜN
Ana Sayfa Genel, MANŞET, Siyaset, Yaşam 27 Şubat 2018 83 Görüntüleme

Erbakan, vefatının 7. yılında anılıyor

1969 Yılında Türk siyaset sahnesine Konya bağımsız milletvekili olarak adım atan, Türkiye’nin 40 yılına damgasını vuran ve Türkiye’nin kaderinin değişmesine neden olan Necmettin Erbakan’ı, bugün kalp yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini yumduğu 7. yıl dönümünde rahmet ve saygıyla anıyoruz.

NECMETTİN ERBAKAN KİMDİR?

Necmettin Erbakan 29 Ekim 1926 Sinop doğdu. 28 Haziran 1996 ile 30 Haziran 1997 tarihleri arasında kısa süren Başbakanlık görevini sürdürmüştür . Kısa süren Başbakanlık görevinin nedeni ise 28 Şubat Post Modern Darbe’sinin baskısıyla istifa zorlanması oldu.

Siyaset hayatı boyunca bir çok darbeye maruz kalan Hoca, sık sık siyasi yasaklı durumuna düşürülmüştür. Ancak Hoca, davasından ve hedeflerine ulaşma hususunda asla rehavete kapılmadı, geri adım atmadı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi mezunudur. Üniversite tarafından 1951’de gönderildiği Almanya’da RWTH Aachen’de doktorasını yaptı. Klockner Humboldt Deutz AG motor fabrikasına davet edildi. Alman Ordusu için araştırma yapan DVL Araştırma Merkezi’nde Prof. Dr. Schmidt ile çalışmalar yaptı ve Alman üniversitelerinde doktorasını verdi.

1954’te İTÜ’de doçent oldu.  1956-1963 arasında ilk yerli motoru üretecek olan Gümüş Motor’u kurdu ve motor üretimini gerçekleştirdi. 1965’te profesör unvanını aldı. 1967’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Sekreterliği’ne seçildi. 25 Mayıs 1969’da TOBB genel başkanlığına seçildi.

-1969’da Konya’dan milletvekili seçildi.

– 1970’te  Milli Nizam Partisi’ni (MNP) kurdu.

-Kurduğu bu ilk parti çok kısa bir sürede (12 Mart 1971) Askeri Müdahalesi’nden, “laikliğe aykırı çalışmalar yürüttüğü” gerekçesiyle 20 mayıs 1971’de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.

–  1972’de Milli Selamet Partisi’ni (MSP) kurdu.

-1973 seçimlerinde Milli Selamet Partisi yüzde 12 oy oranıyla 48 milletvekilliği kazandı.

– Cumhuriyet Halk Partisi’yle (CHP) ile MSP arasında kurulan koalisyon hükümetinde devlet bakanı ve başbakan yardımcısı oldu.

– Mart 1975’te Adalet Partisi, Milli Selamet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile Cumhuriyetçi Güven Partisi (CGP) arasında kurulan I. Milliyetçi Cephe Hükümeti’inde devlet bakanı ve başbakan yardımcısı oldu.

– 1977’de AP, MSP ve MHP koalisyonuyla kurulan II. Milliyetçi Cephe Hükümeti’nde yine devlet bakanı ve başbakan yardımcısı oldu.

–   1980’de ‘MSP’yi illegal bir cemiyete dönüştürmek ve laikliğe aykırı davranmak’ suçlamasıyla tutuklandı.

-24 Temmuz 1981’de serbest bırakıldı.

-1983’te hakkında verilen hüküm Askeri Yargıtay’ca bozulduktan sonra beraat etti.

-1982 Anayasası gereğince 10 yıl siyaset yapma yasağı aldı.

-6 Eylül 1987 halk oylamasıyla tekrar siyasete döndü.

-1987’de Refah Partisi genel başkanı seçildi.

-Refah Partisi’nin Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) ve Islahatçı Demokrasi Partisi’yle (IDP) ittifak kurduğu 1991 seçimlerinde Konya’dan milletvekili seçildi.

-1995 seçimlerinde Refah Partisi, aldığı yüzde 21,37 oy oranı ve kazandığı 158 milletvekili ile birinci parti oldu.

– 1996’da kurulan REFAHYOL hükümetinde, başbakan olarak göreve başladı.

– D8’in kurulmasını sağladı.

– Erdoğan siyasi hayatının en zor günlerini ise 28 Şubat Post Modern Darbesi ile yaşadı.

28 Şubat darbesi Necmeddin Erbakan istifaya zorlandı.

-1997 tarihinde, “yasa dışı bazı eylemlerin odağı olmaya başladığı ve bazı üyelerinin laik rejimi hedef alan girişimleri” yalanıyla Refah Partisi’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi’ne dava açıldı.

–  Erbakan, başbakanlık görevini Tansu Çiller’e devretmek amacıyla 18 Haziran 1997’de Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e istifasını sundu.

– Hukuksuz kapatma davası sonuçlandı.

– Ocak 1998’de Refah Partisi’nin kapatıldı.

– Erbakan’ın ve arkadaşları 5 yıl süreyle siyaset yasağı getirildi.

– Fazilet Partisi kuruldu.

-Bu dönem, Necmettin Erbakan’ın siyaset hayatı için kırılma noktasıydı. Zira “Milli Görüş” çizgisinde siyaset yapan arkadaşları ‘değişim’ isteği talep ettiler. Partinin geleneksel politikalarıyla bir yere varılamayacağı ileri sürüldü.

– Yenilikçi kanadı temsil eden Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil ettiği kanat”yenilikçiler” ile “Ak Saçlılar” olarak adlandırılan Erbakan’a sadakati sürdürme düşüncesine sahip olanlar arasında tartışmalar bir süre devam etti.

-14 Mayıs 2000’de yapılan Fazilet Partisi Kongresi’nde, yenilikçi kanadın adayı Abdullah Gül, rakibi Recai Kutan’a üstünlük sağladı ve Milli Görüş davasında kırılma noktası yaşandı.

. Haziran 2001’de Anayasa Mahkemesi’nin Fazilet Partisi’nin kapatılmasına karar verdi.

– Milli Görüş Hareketi bölündü.

-Erbakan’ın desteklediği gelenekçi Milli Görüş’çü kanat Recai Kutan başkanlığında Saadet Partisi’ni kurdu.

-Yenilikçiler ise Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Adalet ve Kalkınma Partisi’kurdular.

-5 yıllık siyasi yasağı Şubat 2003’te sona eren Erbakan, 2003’te Saadet Partisi Genel Başkanlığına yeniden seçildi.

– Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, “Kayıp Trilyon Davası”nda mahkum olan ve mahkumiyet kararları kesinleşen Erbakan’ın parti üyeliğinden çıkarılması ve partideki görevlerine son verilmesini istemesi üzerine  Erbakan, 30 Ocak 2004’te Saadet Partisi Genel Başkanlığından ve parti üyeliğinden ayrıldı.

-Erbakan, 19 Ocak 2011’de ayağında nükseden damar iltihabı rahatsızlığı sebebiyle hastanede yoğun bakım altına alındı. Ankara’daki Güven Hastanesi’nde yoğun bakım altında uygulanan tüm tedavilere rağmen solunum yetmezliğine bağlı, kalp ve çoklu organ yetmezliği sebebiyle 27 Şubat 2011’de yaşamını yitirmiştir.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil