Günün âyet ve hadisi

Günün âyet ve hadisi

Mercekhaber Gazetesi okurları için seçtiğimiz günün âyet ve hadisini istifadelerinize sunuyoruz… GÜNÜN
Ana Sayfa Yazarlar 27.02.2018 114 Görüntüleme

SİYASİ AHLAKIN ÖZÜ!

Ahlâk ile siyaset arasındaki ilişki, ahlâkın siyasetin temelini oluşturmasıdır. Temeli olmadan yükselebilen bir bina tasavvur edilemeyeceği gibi belirli ahlâk anlayışından yoksun hareketler de siyasî olarak isimlendirilemezler. Şuurdan mahrum, içgüdü ile girişilen bir takım didişmelerden ibaret kalmaya mahkûmdurlar. Ahlâk, ikinci kısmı siyaset olan amelî ilimlerin ilk kısmıdır ve bu bağlamda siyasetin üstünde mantıkî bir önceliğe sahiptir.

Ahlâk ve siyaset ilimlerinin fonksiyonları ayrı ayrıdır. Siyaset, toplumda adaleti temin eden genel kaideleri koyar. Olunması gerekenin tertibi ve âletidir. Ahlâk ise, olunması gerekeni tespit eden ve buna göre fertleri hazırlayandır.

Onun için ahlâklılık; fiilleri, kendilerinden doğru oldukları düşünüldüğünden değil, insan için iyi olana yaklaştıracakları düşünüldüğü için yapmaya denir.Siyaset gerçekleri gizleyip yalan söylemek değil, gerçeklerin istediğiniz yanını göstermektir.. Haklı bir siyasi davaya en büyük zararı, muhalefetin acımasızca saldırması değil yandaşlarının aptalca savunması verir. İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlâktan yoksun bir iş dünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı Ahlak bakımından yanlış olduğu gibi siyaset açısından da doğru olamaz.

Bütün toplumlarda olduğu gibi Türk kültüründe de devletin yapısı ve yönetimi hususunda konuşmak, eleştiri yapmak ve sorunlara çareler üretmek olağandır. İnsanların, yaşadıkları ülkenin kim tarafından, nasıl yönetilmesi gerektiği hususunda az ya da çok söyleyecek sözleri vardır. Toplumlarda yöneten ve yönetilenler olduğu müddetçe yönetilenlerin, kendilerini yönetenler ve yönetim biçimi hakkında konuşmaları, beğendiklerini övmeleri, beğenmediklerini yermeleri doğaldır. Bu anlamda, asıl amacı topluma hizmet olan ve aynı zamanda toplumun bir aynası olan siyaset kurumu, her zaman eleştirilerin merkezindedir.

Varlığını ve devamlılığını halka borçlu olan siyaset kurumu, toplumdan bağımsız, ahlaki olmayan marjinal ve terörüz grupların hamisi olamaz. Bu nedenle toplumun beklentileri, talepleri ve ihtiyaçları da siyasetin yönünü ve yapısını belirlemede etkilidir. Toplumdan siyaset kurumuna yönelen taleplerin bir kısmı ile siyasetçilerin karşılaştıkları olaylar sırasında gösterdiği davranışlar, ahlakî tartışmaları da beraberinde getirmektedir.

Bu anlamda siyaset, siyaset ve ahlak, siyasal ahlak, çağdaş siyasetin ahlak sorunları, siyasal ahlakın özgüllüğü, siyasal partiler, siyasal ve siyasal yozlaşma konuları önem taşır

Siyaset belli bir dünya görüşünden yola çıkarak halkı yönetmek, bunun için bir organizasyon kurmak demek olduğuna göre kendine mahsus bir dil ile insanların kanaatlerini etkilemek, kanaati oluşmamış olanları kanaat sahibi kılmak ve sonunda onları taraftarlar safına almak amacını taşır.

Siyaset sanatında kitleleri ikna etme becerisi ile fikir ve yönelişlerin de taşıyıcısı olmaktadır. Bu anlamda ahlak somut olgulardan çıkarılamaz denilirse, ahlakı ilahî kaynakta aramak normaldir. Ahlakı ilahî bir kaynağa dayandıran kişi ne kadar ikna edici olursa olsun tartışmanın özünde inanç olacaktır. Saygılarımla
Halil PEKDEMİR

Şubat 2018.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Yaşamaqla qazanılan həyat..

Yaşamaqla qazanılan həyat..

Haber Sitesi | Uzman Tescil