Günün âyet ve hadisi

Günün âyet ve hadisi

Mercekhaber Gazetesi okurları için seçtiğimiz günün âyet ve hadisini istifadelerinize sunuyoruz… GÜNÜN
Ana Sayfa Yazarlar 7.03.2018 139 Görüntüleme

ALLAH – VATAN YOLUNDA NÖBET BEKLERKEN UYUMAYAN GÖZ

Vatan, millet, bayrak, devlet sevgisiyle bütünleşen toplumları hiçbir güç yıkamaz. El ele tutuşarak etraflarında çelikten bir duvar örerler. Bu beraberlik birlikte hareket etmelerini ve yardımlaşmalarını sağlar. Bu sayede toplum çok daha güçlü hale gelir ve bu topluma dış güçler tarafından zarar verilemez. Birlik ve beraberlikle bütünleşen insanların arasından savaşlar, kırgınlıklar veya huzursuz bir ortam olmaz. Biz aynı topraklarda büyüyüp yetişmiş insanlarız ve kendi içimizde çatışmalar, kavgalar bizim neyimize. Vatanı bölmek için uğraşan düşmanlarımıza gerekli cevabı vererek birlik ve bütünlük içinde yaşamımızı sürdürmeliyiz. Unutmamalıyız ki bu vatan hepimizin.

Milli birlik ve beraberlik Türk milletinin milli ve manevi kutsiyetinin verdiği güç hiçbir bölücü ayırıcı unsura yer vermemesi demektir. Milli birliğin temelinde Sevgi, saygı ve inanç bulunur. Milli birlik ve beraberlik duygusu millet bilinci etrafında vatandaşları birbirine bağlar. Bu nedenle milletimizin en büyük güç kaynağı ve varlığının güvencesidir. Milli birlik ve beraberlik sosyal adalet anlayışı içinde toplumsal dayanışmayı gerçekleştirir toplumun çeşitli kesimleri arasında uyumlu bir iş birliği ve iş bölümü oluşturur. Aynı zamanda ülkede siyasi gücün de gelişmesi bakımından önemlidir. Devlet gücünü ulusun milli birlik ve beraberliğinden alır. Aynı milletin bir parçası olduğu inancını taşıyan partiler ve vatandaşlar ülke ve millet çıkarları söz konusu olduğunda ortak hareket ederek her türlü tehlikeye karşı güç birliği oluşturur.

Ülke içinde sağlanan milli birlik ve beraberlik askeri gücün gelişmesine de büyük katkı sağlar. Bunun en güzel örneği Kurtuluş Savaş’ımızda verilmiştir, Afrin Zeytin dalı operasyonunda da verilmektedir. Milli birlik ve beraberlik içinde sosyal siyasi askeri ve kültürel yönden gelişen bir milletin ekonomik ve teknolojik gücüde gelişir. Milletimizin her alanda ilerlemesi ve gelişmesi milli birlik ve beraberlik ortamında gerçekleşebilir. milli varlığın temeli milli bilinç ve milli birlikte bulunmaktadır.

Kendi milli benliğimize sahip çıkarak çalışmak Türk milletinin gelişmesini ilerlemesini ve çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmasını arzulamak demektir. Milli birlik ve beraberlik vatanın bölünmez bütünlüğü açısından oldukça önemlidir. Vatan sevgisi olmazsa, ne vatanın ne milletin bütünlüğü korunabilir. Aslında vatan sevgisi, vatan üzerinde yaşayan insanlara, tarihe ve tarihi kültüre beslenen sevgidir. Yoksa kupkuru bir toprak sevgisi değildir. Vatanı sevmek ve korumak, bize atalarımızın emanetidir; ona ihanet edemeyiz, bu dinimizin de emridir. Allah şöyle buyuruyor: “Sizinle savaşanlarla Allah yolunda savaşın…”

Görülüyor ki; inancımıza göre vatanımızda hür ve huzur içinde yaşamak için, gerektiğinde savaşmak da Allah’ın emridir. Bunun dinimizdeki adı cihattır. Vatan, millet, din ve namus yolunda nöbet tutup, savaşan kimseyi Peygamberimiz, bakın nasıl övüyor: “Hudut ve vatan muhafazası için bir gün, bir gece nöbet beklemek, bir ay (Allah rızası için farzın dışında) gündüz ve gece namaz kılmaktan daha hayırlıdır.” Bir başka hadiste de Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle buyuruyor: “İki çeşit gözü cehennem ateşi yakmaz, biri Allah korkusundan ağlayan göz, öteki Allah – Vatan yolunda nöbet beklerken uyumayan göz.”

Saygılarımla

Hasan ALPARSLAN

Araştırmacı Gazeteci-Yazar

07 Mart 2018

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Yaşamaqla qazanılan həyat..

Yaşamaqla qazanılan həyat..

Haber Sitesi | Uzman Tescil