Günün âyet ve hadisi

Günün âyet ve hadisi

Mercekhaber Gazetesi okurları için seçtiğimiz günün âyet ve hadisini istifadelerinize sunuyoruz… GÜNÜN
Ana Sayfa Yazarlar 14.03.2018 124 Görüntüleme

Yoksun Bırakılan Yürekler…

İkindi ezanının okunduğu vakitti. Güneşin çaresiz aşırı kavurucu sıcaklığının çabalarını hiçe sayıp, üzerimdeki baskılı sıkıntıdan hafiflemek için yürüyorum avare, avare Balıklı göle doğru. Belki açılırım diye. Yazın buzlu su leğenleri ile kaplanması gereken Halepli bahçe meydanına, henüz yeni yağan yağmurun etkisiyle ıslak, güneşin yansımasıyla ışıl ışıl parıldıyor her yer. Eğilip kulak vermek, toprağın sesini dinlemek istedim, umutsuzca bakındım, yer azıcık çamurluydu! Yapamadım.

      Ben 42 yaşımdaydım ama ruhum kaç yaşında onu bilmiyorum o gün. Bir lirasını kaybetmiş bir simitçi çocuğu gibi, bir arayışı içinde geziniyorum sıkıla, sıkıla. Vücudum; Urfa’mın elektriği gibi sorunlu olduğunda sık, sık kas kasılmalarım oluyor ve beni çok geriyor ve de enerjisiz kalıyorum. Hele birde Sigorta mevkisi, hastane caddesinde geçen araçların o nazik ve o kadarda kibar korna dilini konuşmalarıyla bir başka âleme giriyorsun. Toprak işine çoktan değmeyen ellerim ve ayaklarım, ayaklarına pabuç değmeyen atalarımdan daha nasırlı, sakallarım hafta sonu olduğundan, ot bitmez dağlardaki ağaçlar kadar seyrek ve şekilsiz ve de sert. Bir gerilmem de; belki onlardan olsa gerek.
      Bizi insan kılan neydi, diye düşünüyorum. Şehirleri veya büyük şehirlerin getirdiklerini sevmiyorum artık: gürültüyü, lüks yaşamı, bütün insanların içinde olan tanınma duygusunu. Kim bilir ne güzel olurdu hâlâ mağara ve kovuklarda yaşadıklarından bahsedilen insanlar gibi çırılçıplak yaşasaydık. Belki o zaman, televizyonlarda, konuşmalarda ve tartışmalarda sürekli övünülen, ulaştığımız medeniyet seviyesi olmaz, belki o zaman yağmurdan sonraki toprakta bulunan solucanlar kadar mutlu olurduk.
      Hayvanlar. Bize bağlı olmadan ve bizimki gibi bir uygarlık seviyesine gereksinim duymadan yaşayabiliyorlar ne güzel. Hayvan olmanın kazandırdıklarını ve insan olmanın götürdüklerini düşündüm. Aslında Mevla’m bana bir gün bir Diktatör Lider yetkisi verse, tüm halkımı çırılçıplak (Anadan doğma) gezmeyi ve yaşamalarını uygulatırdım. Herkese aynı gözle bakar, aynı görüntüyle değer verirdim. Maalesef, Kıyafet ve Rütbeler, insanlıktan önce değer görüyor şimdiki veresiye yaşantımızda.
      Beton evlerden uzaklaşmak istiyordum, toprağa gitmeliyim bugün dedim kendime. Toprağın gerçekten canlı olduğunu düşündüğüm bir tek yer vardı. Belki de orası medeniyetin getirdikleri arasında sevdiğim tek yerdi: Bediüzzaman Aile Mezarlığı.
      Mezarlığın taş’la örgülü duvarının üzerinden üstümü kirletmemeye çalışarak atladım. Dikenli ve dar bir patikadan geçerek mezarlıkların olduğu yere geldim. Mezarlıklara girmekten küçüklüğümden beri korkarım. Nedenini hala çözemedim. Mezarlıklarda kimin olacağı belli olmazdı: sarhoşu, hırsızı, tinercisi vardı diyemi korkardık acaba. Yaşadığım hayatı ve yaşadığım hayatın onlara yaşattıklarını düşündüm bu sefer. Kendimden bir kez daha tiksindim.
      Ölmek demek belki de arınmak demekti. O hâlde mezarlık temiz olanların yeri olmalıydı. Acaba insan ölünce mi temizlenirdi?
      Mezarlığın yeni yapılmış kapısına geldim. Havanın sıcaklığı ve korkumu dindirmek için kapıda su sebilinden bir bardak suyumu yudumladıktan sonra, Sırtında kamburunu taşıyan benim gibi ürkek görünümlü bir ihtiyar, ilerideki çeşmede duruyordu. kovasının dolmasını bekliyordu. Kova suyla dolduktan sonra, götürüp bir mezarın üstüne döktü. Acaba ölüler de susar mıydı diyordum kendi kendime?
      İhtiyardan cesaret alıp, orayı terk edip Dedem, Amcam, Halam oğlu Abdullah’ın, Etey Elif (Dedemin annesi) mezarını aramaya başladım. Kıble sanki her seferinde farklı bir yerdeymiş gibi, mezarların kimi o yana, kimi bu yana dönmüştü. Bakımsız mezarlara basmamaya çalışarak ilerledim.
      Mezarlarını bulamadım ne yazık ki. Kendime öyle kızıyordum ki bulamadım diye. Çünkü tüm suçlu ben idim. Demek ki çoktandır gelmiyorum buralara. Mezarlardan birinin başında oturan yaşlı bir adam gördüm. Annesinin getireceği yiyeceği bekleyen, yavru serçe kuşu gibi tir, tir titriyordu. Yanına gidip çömeldim. Başındaki takkesi başının yarısını kapatmış, diğer yarısı ağaçların arasında gizlice sıyrılmış olan güneşin parlaklığıyla o saçı dökülmüş deriyi okşuyordu sanki. Adamın elinde siyah bir poşet vardı, poşetin içinde kurumuş kaçak tütünü ve sarma kâğıtları. Sigarasını sarmaya çalışıyordu. Titreyen tüm vücudu, ellerini ve parmaklarına etkiliyordu. Bir türlü saramıyordu o teselli verecek olan zehirli maddeyi. Dudaklarının üzerine uzayan beyaz bıyıklarının bir kısmı aşınmış, aşınmayan kısım ise sigara içmekten sapsarı olmuştu.
      – Kimin var amca mezarlıkta? Diye sordum.
      – Oğlum, dedi, yirmi yaşındaydı, öldü, getirdiler şuraya gömdüler.
      Sesi ölüm haberi kadar sıskaydı. Bir şeyler mırıldıyordu lakin pekiyi anlayamadım ne dediğini. Belliydi yüreğiyle konuşuyordu. Gözlerindeki dökülen gözyaşlarına bende eşlik ettim ister, istemez. O ağladı, ben ağladım. Lakin yakınlarımı bulamamıştım, ama yüreğimle ağlıyordum o an. Rahmetli Anama ağlıyordum belki. Dedem Molla Mustafa’ya, amcam İbrahim’e ve gençten vefat eden Nezahet ablama ve de en acısı askere gidecek olan abisine o gün harçlık vermek için işe gidip elektrik makinesine kapılıp şehit olan halam oğlu Abdullah’a ağlıyordum. Öyle içten acı, acı ağlıyordimki, birden birinin beni silkelediğini hissettim.
-Telefonun çalıyor evladım? Dedi o amca cağız.
Yaşlı amcanın uyarısıyla telefonumu cebimden çıkarıp; arayan hanım idi.
-Hacı(O bana Hacı der, bende ona Hacı derim. Lakin ikimizde daha Hacca gitmemişiz) de hadi nerede kaldın. Akşam ki yemek için her şey hazır seni bekliyoruz.
Yaşlı amcayı kederiyle ve omuzlarındaki titrekliğiyle baş başa bırakarak oradan ayrıldım. Ayrılırken atılan her adım atışıma dikkat etmeye çalışıyorum. Mezarlara basmamaya özen gösteriyorum. Ayrılamıyorum. Çünkü mezarlar bu sefer beni bırakmıyor. Biri beni dinle, biri beni oku, biri beni temizle, biri beni sula… Diyor. Başımı; sadaka isteyen dilencilere para vermeyen zengin insanlar gibi bazen eğerek, bazen de göğe bakarak çıkıyorum oradan. Biraz uzaklaştıktan sonra geriye dönüp, bir Fatiha okuyorum sonunda nihayet. Dönüş yolunda; Yasmin LEVY şarkıcısından ‘’Firuze’’ şarkısını telefonumdan açarak dinleye dinleye yol alıyorum kayın babam gile. Güneşli bir günde tüm sıkıntılarınızdan uzaklaşma çabalarınıza katkıda bulunuyor bu veya bunun gibi huzur veren şarkılar.
 Gerek ailesi, gerekse eşi, dostu, sevdikleri tarafından unutulan, hatırlanmayan, bir dua’dan yoksun bırakılan ölü, işte o zaman gerçekten “ölmüş” oluyor.
Ölen kişi aradan geçen uzun yıllara rağmen hala sevdiklerinin burnunu sızlatıyorsa, anılarda her dem varlığını sürdürüyorsa, demek ki gönüllerden de silinmemiştir.
Hala yaşamda varlığını sürdürmektedir.
Dünya telaşı işine kapılıp, ölü’mü, ölü’lerimizi ne yazık ki çok çabuk unutuyoruz. Belki de Mevla’m böyle istiyor. Acılar yumağına düşmemize gönlü razı değil.
Selam,Saygı ve Hürmetlerimle…

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil